top of page

HAKKINDA

One of the major talents of current harp world...

Prof. Stephen Fitzpatrick,,

Principale harpist of Berlin Staatskapelle and

Prof.esseur in the Mozaretum University  

Gunes, who has a deep intellect of music...

Arthur Arnold,

Conductor of Moskow Philharmonic

BİYOGRAFİ

  Genç arp sanatçısı Güneş Hızlılar, önemli müzik otoriteleri tarafından "Derin müzikal bir zekaya sahip, bu günkü arp dünyasının en büyük yeteneklerden biri" olarak tanımlanmıştır. Dünya çapında pek çok konserlerde ve yarışmalarda performans göstermiş olan Güneş, henüz 14 yaşında iken 'International Marcel Tournier Harp Competition'da (2009, İtalya) 21 yaş altı kategoride birincilik ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca aldığı ödüller arasında 'Assia Cunego International Harp Academy Competition'da yine birincilik (Almanya, 2016), 'Slovene International Harp Competition'da ikincilik (Slovenya, 2013), Martin Geliot International Harp Competition'da üçüncülük (Fransa, 2016) ve 'Ksenia Erdely Harp Competition'da mansiyon ödülü bulunmaktadır (Rusya, 2012). 

 Haziran 2015'te, Vancouver, Kanada'da düzenlenen "Pacific Region International Summer Music Academy" kapsamında Pacific Philharmonic Orchestra'sının arp grup şefliğini yapmak üzere davet edilmiştir. Orada Moskova Senfoni Orkestrası'nın şefi Arthur Arnold yönetimindeki Pacific Philharmonic ile pek çok konserde yer almıştır. Ayrıca yine bu festival kapsamında düzenlenen Konçerto Yarışması'na da katılarak, aynı orkestra ile solist olarak konserler vermeye hak kazanan ilk Türk genci olmuştur. Genç sanatçı bu festival süresince Fatih Rotary Klübü tarafından desteklenmiştir.

 OENM (Avusturya Modern Müzik Topluluğu) ile Taschenoper Fest 2017 kapsamında konserler vermiş ve orkestra eserlerinin yanı sıra, solo arp eserlerinin dünya prömiyerini gerçekleştirmiştir. Gelecek 2018 sezonu için Avusturya'nın Linz şehrindeki Brucknerorchester'a konuk arpist olarak davet almıştır. Şuana kadar Istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Mozarteum Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Badreichenhall Filarmoni, Oper im Berg Orkestrası ile konserler vermiş ve Ender Sakpınar, Bruno Weill, Gernot Sahler, Christian Simonis, Lavard Skou Larsen gibi orkestra şefleri ile çalışmıştır. Avusturya'da Salzburg Chamber Soloists topluluğuna konuk arpist olarak davet edilerek CD kaydı projesinde yer almıştır.

 2006 yılında arp çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Yrd. Doç. Ümit Tunak ile başlayan ve bir süre de Yonca Özkan Bilenoğlu ile devam eden Güneş, ilerleyen yıllarda pek çok okul konserinde ve Türkiye'nin çeşitli konser salonlarında konserler verimiştir. İlk resitalini 17  yaşında, Doğuş Üniversitesi'nde vermiştir. Daha sonra Türkiye'de ve yurtdışında pek çok resital vermiştir.  2013 yılında Arp Sanatı Derneği'nin uçak kazasında yitirdiğimiz arp sanatçısı Ceren Necipoğlu adına verdiği bursu kazanarak, İsviçre'de bulunan Harp Academy'e eğitim almaya gönderilmiştir. Eğitimini süresince Isabelle Moretti, Godelieve Schrama, Jana Bouskova, Nancy Allen, Alice Giles, Carl Swanson gibi pek çok önemli arpistin masterclasslarına katılmıştır. 

  2015 yılı itibariyle eğitimine Mozarteum University of Salzburg'da prof. Stephen Fitzpatrick'in sınıfında devam etmektedir. Genç sanatçı, Çağdaş Eğitim Vakfı’nın “Genç Yetenekler Projesi” kapsamında eğitimine devam etmektedir. 2017 yılı itibarıyla Çev Genç Yetenekler Projesinin ana sponsoru Qnb Finansbank tarafından da desteklenmekte ve Mozarteum Üniversitesi'nin üstün başarılı ve yetenekli öğrencilerine sunduğu burstan faydalanmaktadır. Sanatçı, Tükiye'de ve Yehudi Menuhin Vakfı aracılığı ile "Live Music Now" projesi kapsamında Salzburg'da düzenli olarak konserler vermektedir.

bottom of page