top of page

"The young woman with an exceptional charisma, demonstrates her personality through her magnificent performance"

-Association Internationale
des Harpistes et Amis de la Harpe
(Newsletter December 2016)

 

GUNES_HIZLILAR_Copyrights_Canan_Sat%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1_Yetkin_edited.jpg
Özgeçmiş

Müzik otoriteleri tarafından "derin bir müzikal zekaya sahip, günümüz arp dünyasının büyük yeteneklerinden biri" olarak tanımlanan Güneş Hızlılar, 1995 yılında İstanbul'da doğdu. Müzik eğitimine 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Yrd. Doç. Ümit Tunak'ın arp öğrencisi olarak başladı. Ardından lisans eğitimine 2015 yılında Salzburg Mozarteum Üniversitesi'nde Prof. Stephen Fitzpatrick'in sınıfında devam etti. Uluslararası yarışmalarda pek çok ödül kazandı, bunlardan başlıcaları Marcel Tournier International Harp Competition’da birincilik, Bremen’de Assia Cunego IHC'da birincilik, Viyana’da Josef-Reinl IHC'de üçüncülük, Paris’te Martin Geliot IHC'da üçüncülük ödülleridir.

 

2015 yılında Ramiz Melik Aslanov yönetiminde İstanbul Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak verdiği ilk konserin ardından, Kanada, Vancouver’da Pacific Philharmonic orkestrasının Pasifik Bölgesi Uluslaralarası Müzik Akademisi kapsamında düzenlediği konçerto yarışmasında başarılı olarak bu orkestra ile Arthur Arnold şefliğinde C. Debussy'nin Danse Sacrée et Profane eserini çalarak solist olarak konserler verdi.

 

2018 yılında İKSV tarafından "Yarının Kadın Yıldızı" olarak seçildi, onur konuğu İdil Biret ile Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'da 46. İstanbul Müzik Festivali kapsamında konser verdi. Aynı yıl İş-Sanat'ta Parlayan Yıldızlar serisi kapsamında solo resital verdi ve Meriç Soylu mansiyon ödülünü kazandı. 

 

Solistlik ve oda müziği çalışmalarının yanı sıra, Junge Deutsche Philharmonie orkestrası ile Avrupa ve Güney Amerika turnesine çıktı. Berlin Filarmoni, Frankfurt Alte Oper, Sala Sao Paulo gibi salonlarda çaldı. Avusturya Modern Müzik Topluluğu (Österreichisches Ensemble für Neue Musik) ile pek çok eserin dünyada ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. 

 

İsviçre'de düzenlenen Harp Masters Academy'e bursu olarak katılarak Isabelle Perrin, Irina Zinng, Karen Vaughan arp masterclasslarında aktif olarak yer aldı. Isabelle Moretti, Xavier de Maistre, Jana Bouskova, Alice Giles gibi sanatçılarla ders yaptı. 18. yy'da arp müziği üzerine Masumi Nagasawa, barok arp ve erken dönem müziği üzerine Mara Galassi, Margret Köll ve Hans Brüderl, çağdaş müzik üzerine Simone Fontanelli gibi sanatçılarla çalıştı. 

 

2019'da Salzburg Mozarteum Üniversitesi'nde lisans eğitimini en yüksek not ile tamamladı ve hemen ardından Daniel Barenboim'in genel müzik direktörlüğündeki Staatskapelle Berlin'in orkestra akademisini kazandı. Staatskapelle Berlin orkestrasında Zubin Mehta, Martha Argerich, Pinchas Zuckermann, Alain Altinoglu, Andres Orozco Estrada gibi şefler ve solistlerle çalıştı; opera, senfoni ve oda müziği konserlerinde yer aldı. Ayrıca orkestranın arp grup şefleri Stephen Fitzpatrick ve Alexandra Clemenz ile arp dersleri yaptı. 2022 Temmuz ayında bitirdiği bu akademinin ardından Niedersächsische Staatsorchester Hannover'den davet alarak burada çalışmaya başladı.

 

Eğitimi boyunca Rotary Kulübü, İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Yehudi Menuhin Vakfı ve Çağdaş Eğitim Vakfı Genç Yetenekler projesi kapsamında desteklenen Güneş, şu anda Hannover Devlet Opera orkestrasının yardımcı arp grup şefliğini yapmakta ve Mozarteum Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

 

Eylül, 2022

Farklı dillerde özgeçmiş:
Farklı dillerde CV:
bottom of page